Speeches By NASA Brigades During Calestous Juma Burial

download (2)

1. George Khaniri:

“Nawaona dadangu Amina na Wakhungu. Nawaombea you make it kwa hiyo list ya mawaziri ya ile jamaa yenu. Na mumkumbushe January imefika, masomo ya bure watu wanangoja. Na mumwambie pia aache kupea githeri zawadi na Prof. Calistous amelala bila kutunukiwa.”

2. Florence Mutua:

“Raila acha kuchelewesha sisi. Tuko tayari kukuapisha hata hapa Busia leo. Wewe kula tu Bibilia halafu ikulu yetu itakuwa Karen. Hii kitabu hii lazima tu utakula. You will eat it I promise you.”

3. Moses Wetangula:

“The absurdity in this nation is that we reward mediocrity and disregard talent. That is why our nation is plunging into crises every time. And as NASA, let me tell you we have not just started. Kuanzia kesho mikakati yetu lazima itimike. It is not over until it is over.”

4. Raila Odinga:

“Those two boys who hijacked me with

Advertisements

Author: Yunky

#Tech is my world, i breathe and eat technology,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s